Legfrissebb
Csodák ideje
Korai novellák 2010 előttről. Némelyik csak e kötetben olvasható. Nagyon együvé akartak tartozni, ezért raktam őket ebbe a tematikus gyűjtésbe. Ezekben a novellákban kezdtem kialakítani a népies horror, a "palóc mitológia" alapjait. Annyira fellelkesültem, hogy a kötet egy fésületlenebb verzióját el is küldtem kiadóknak. Sajnos visszahng nélkül.
Most újraolvasva, javítgatva a hősök gonosz mesék karaktereire emlékeztetnek. Pár év múlva elég sok minden öröklődik majd innen a siromi történetekbe vagy a palóc ciklus írásaiba. Amit viszont elhagytam, az a meséket utánzó, nagyon tájnyelvszerű elbeszélői hang. Valahol már írtam, hogy ezt később elidegenítő, művi effektnek éreztem. A címadó novellában, a Csodák idejében lett csúcsra járatva ez az eszköz, mindenki döntse el maga, mennyire tetszik neki.
Tecnikailag A kör című írás a legerősebb, de itt pont a szerkezet - és a rengeteg név - teszi próbára az olvasót. Történet szempontjából Az ördög és Az apa feltámadása a kedvencem. A Hazafelé egy esti vonatút során kihallgatott ártatlan beszélgetésből kerekedik ki. Sokat tűnődtem az Istenek alkonyán, mivel ez egy nagyon személyes és bűntudatos vallomás nagyapámról, az utolsó napjáról, de aztán meghagytam. Azt hiszem érdekes lehet annak leírása, hogy két ember, két családtag mennyire nem tud kapcsolatot létesíteni, legfeljebb egy múltbeli, öntudatlan pillanatban. Meg persze szól az elmulasztott lehetőségek fájdalmáról.
A borítókép nagyszüleim faluja felett, a dombok tetején készült egy nyári este, 2022-ben.